O swoją firmę i karierę zawodową zadbać można zawsze. Jednak nasze zdrowie fizyczne i komfort psychiczny powinny być na pierwszym miejscu. Przecież nie
O swoją firmę i karierę zawodową zadbać można zawsze. Jednak nasze zdrowie fizyczne i komfort psychiczny powinny być na pierwszym miejscu. Przecież nie wygramy żadnego wyścigu i nie zdobędziemy żadnej góry, jeśli nie będziemy maksymalnie sprawni. Z tego względu warto wiedzieć, jakie są sposoby na efektywne odpoczywanie. I czym właściwie jest ten rodzaj odpoczynku.
Efektywny odpoczynek — czym jest?
Zdecydowanie nie jest to leżenie na kanapie, choć i taka forma odpoczynku czasem jest potrzebna. W efektywnej formie, jak sama nazwa wskazuje, chodzi jednak o relaks, który uzyskuje się poprzez konkretną czynność. Nie musi to być jednak bieganie lub jazda na rowerze. O co więc chodzi?
Efektywny odpoczynek ma przynieść Ci konkretny rezultat. Jednocześnie sama jego forma ma Ci się podobać. Dla jednych będzie to więc medytacja, czy drzemka. Dla innych aktywność fizyczna, przekopywanie grządki z kwiatami, spacer w kontakcie z naturą, czy słuchanie muzyki. Prawdziwie wypoczęty możesz też być, gdy zanurzysz się w zdrowy sen.
Wypoczynek ciała i umysłu — czemu to nie wychodzi?
Wiele aktywnych zawodowo osób uważa odpoczynek za coś, co w ogóle nie powinno mieć miejsca. Społecznie też wymaga się od nas, abyśmy byli produktywni. Nawet w czasie wolnym próbujemy się czymś zająć: wyprasować koszule na kolejny tydzień, cerować skarpety, przeczytać raporty do pracy, czy wymyć podłogi. Wszystko dobrze, gdy znajdujesz ukojenie w takich czynnościach. Jednak dla większości z nas są to po prostu kolejne obowiązki, dlatego jesteśmy zmęczeni i wiecznie czekamy na sezon urlopowy.
Dlaczego warto odpoczywać po pracy?
Trudno nam w tym wszystkim uchwycić jedną istotną prawdę: ciągle chronicznie pracować wcale nie oznacza dostarczać więcej efektów. Przyznaj, że w ostatniej godzinie pracy nie wykonujesz już tylu zadań co w pierwszej. Wieczorna nauka po dniu wytężonego ćwiczenia umysłu też nie przyniesie efektów. Szybko zaczynasz odpływać myślami w inne rejony, trudno Ci się skupić i bardzo szybko sięgasz po media społecznościowe. Szukasz odpoczynku i nawet nie wiesz, że to robisz.
Taki scenariusz w prostej linii prowadzi do zaburzeń lękowych, czy wypalenia zawodowego. Problemu, który dotyka coraz większą liczbę Polaków. Tak bardzo nie umiemy naprawdę odpocząć, że w pewnym momencie nasz organizm dosłownie broni się przed wyjściem do pracy. Robimy wszystko, żeby… przestać robić. Intuicyjnie sięgamy tu często po urlop, jednak tygodniowy wyjazd raz na rok niewiele zmienia. Przyjrzyjmy się: jak nie być tak zapracowanym i zacząć wsłuchiwać się w swoje potrzeby?
Efektywnie odpoczywać, czyli odpocząć z planem
Zacznij… od zaplanowania swojego odpoczynku. Pomyśl, kiedy będziesz się relaksować. Codziennie możesz znaleźć w swoim grafiku choćby 15 minut, które wygospodarujesz na swój dzienny relaks. Postaraj się zarezerwować ten czas w kalendarzu. Weź pod uwagę, by ustawić budzik, który Ci o tym przypomni. Zwróć uwagę, że 15 minut to takie pierwsze minimum, od którego warto zacząć. Co wtedy robić? Zamknij oczy. Weź głęboki wdech. Skup się na tym, jak powietrze wypełnia Twoje płuca. Obserwuj rozluźnienie mięśni, gdy wypuścisz powietrze. Spróbuj się skupić na oddechu przez 15 minut. Twoje myśli od obowiązków mogą się na początku nie oderwać. Spokojnie. Wraz z praktyką tej techniki relaksacyjnej będzie coraz lepiej.
Uważasz, że nie masz na to czasu? Przyjrzyj się Twojej rutynie snu. Ile najczęściej śpisz? Na pewno wiesz, że człowiek potrzebuje 7-8 godzin, aby organizm mógł uzupełnić swoje zasoby energii. Odpowiednia ilość snu jest istotna dla odpoczynku psychicznego i emocjonalnego. Z kolei deficyt zdrowego snu może powodować rozdrażnienie i obniżać produktywność. Lepiej tego nie zaniedbywać. Jeśli trudno Ci spać ciągiem 7-8 godzin, wspomniane wcześniej 15 minut poświęć na drzemkę.
Znajdź formę relaksu, która pozwoli Ci wypocząć
Dla jednych sposobem na odpoczynek będzie praca fizyczna (np. po całym dniu siedzenia za biurkiem), a dla innych relaks przy książce. W tym miejscu trzeba więc odpowiedzieć sobie na pytanie: co ja lubię? Wówczas nie zajmiesz się czymś przypadkowym, co pozwoli oderwać się od codzienności na chwilę, ale wcale Cię nie zrelaksuje. Wcale nie musisz przecież zmuszać się do biegania, czy marnować czasu na kurs szydełkowania, które Cię nie interesuje. Najpewniej każdy psycholog powie, że nie warto spędzać czasu na rzeczach, których nie lubimy i które nic nie wnoszą do naszej rzeczywistości. Efektywnie odpocząć psychicznie możesz tylko wtedy, gdy zrobisz coś, co Tobie przynosi odprężenie. Postaw na rzecz, którą będziesz wykonywać z zadowoleniem!
Każda forma wypoczywania jest ważna — zbiór sposobów dla zapracowanych
Zwięzła lista ze sposobami na efektywny wypoczynek dla zapracowanych. Przydatne są tu m.in.:
- medytacja;
- drzemka w ciągu dnia;
- słuchanie muzyki;
- odprężające spotkania z bliskimi;
- czas na przebywanie w samotności;
- relaksacja podczas kąpieli;
- odpowiednia ilość snu w nocy (ok. 8 godzin);
- uprawianie sportu (odpoczynek fizyczny);
- hobby (czytanie książek, plecenie makram, lepienie w glinie);
Jak nauczyć się odpoczywać fizycznie i psychicznie?
Sztuka ta nie jest łatwa, jednak warto ograniczyć swój zapał do ciągłej pracy. Gdy spędzisz czas na odpoczynku, zauważysz, że łatwiej będzie Ci przetworzyć trudne emocje, odciąć się od problemów w pracy, czy usiąść wygodnie i oderwać myśli od tego, co przyziemne. Znaleźć ukojenie można w wielu różnych formach wypoczynku. Nie trzeba ograniczać się tylko do jednej. Umiejętność odpoczywania można cały czas kształtować i rozwijać swoje własne skuteczne techniki.